Değerli Meslektaşlarım,

Bildiğiniz üzere medyada geçen 120 yıllık Hereke Halısı bizlerin de dikkatini çekmiştir. Yakın tarihte (Aralık 2018) yıkanması yapılan 120 yıllık Hereke Halısını görmek ve yıkama teknikleri hakkında bilgi almak için Cumhurbaşkanlığı Saraylar İdare Başkanlığına bu talebimize ait yazıyı gönderdik. Yazının tamamını aşağıda bulabilirsiniz. Gelen cevaba göre bilgilendirmeyi ivedilikle yapacağımızdan kuşkunuz olmasın.

T. C. CUMHURBAŞKANLIĞI MİLLİ SARAYLAR İDARESİ BAŞKANLIĞI’NA

Bizler Marmara Bölgesi halı yıkama-temizleme hizmeti yapan esnaflarız. Mesleğinde gelişmeyi, halkımıza kaliteli hizmet sunmayı, çevreye duyarlı meslek standartlarının gelişimini takip eden ve bizden sonra gelecek kuşaklara da daha kaliteli, bilinçli ve saygın çalışma ortamları hazırlamayı amaçlayan meslektaşlarımızın bir arada bulunduğu “Marmara Halı Temizlemeciler Federasyonu” na bağlı işletme sahipleriyiz.

Aralık ayında medyada takip ettiğimiz bir habere istinaden, milli ve manevi değerlerimizin en önemli kültür miraslarından biri olan ve ilk defa duyduğumuz ve gururlandığımız 120 yıllık el dokuma Hereke halısını yerinde görmek, yıkama tekniği, halı dokuma malzemelerine uygun yıkama kimyasalları ve onarımı hakkında yetkililerden bilgi almak istiyoruz.

Zaman zaman bizim işletmelerimize de gelen (bu ölçülerde olmasa bile) bu tür değerli halılara uygun yıkama ve onarım tekniklerindeki yenilikler hakkında bilgi alarak mesleki bilgilerimize ve tecrübelerimize katkı sağlayacağına inandığımız bu halının bulunduğu mekanı uygun göreceğiniz bir tarihte ziyaret için randevu talep ediyoruz.
Gereğini saygılarımızla arz ederiz. 22.07.2019

Marmara Halı Temizlemeciler Federasyonu
Yönetim Kurulu Başkanı
Bahattin ERSÖNMEZ