Marmara Halı Temizlemeciler Federasyonu ( Marhalfed) olarak düzenlediğimiz Kocaeli Welborn Luxury Hotel’de gerçekleşen Halı Yıkama Sektöründe Kayıt dışı ve Haksız Rekabetle Mücadele konulu toplantıya ait notlarımızı paylaşıyoruz.

Bilindiği gibi kayıt dışı ve haksız rekabetle yıllardır mücadele ediyoruz. Gerek Phtyd ve diğer derneklerimiz ile bu konuda yıllardır çalışmalarımız oldu. 2016 yılında kurmuş olduğumuz Marhalfed ile bu mücadelemizi bir adım daha ileriye taşıdık. Zamanı geldiğinde de bu tür etkinlik/toplantı yaparak bilgi paylaşımında bulunduk. Bu toplantıda da değerli katılımcılarımız ile bilgi düzeyimizi daha da artırmış olduk.

Tüm katılımcılara vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyoruz.

Açılış ile birlikte sunumu eski Kophayder başkanı Niyazi ÇAKIR yaptı ve ilk olarak Federasyon Başkanımız Bahattin ERSÖNMEZ konuşmasını yaptı:


Bahattin Başkanımızın konuşmasından sonra Kocaeli Profesyonel Halı Yıkamacılar Derneği (Kophayder) Başkanı Muammer GÖKALP konuşmasını yaptı:

Hepinize iyi akşamlar, hepiniz hoş geldiniz.
Sayın Odalar Birliği Başkanım, Körfez Ruhsat Şube Müdürüm ve Dernek Başkanlarım. Konuşmamı kısa keseceğim, hepimizin sıkıntıları az çok belli, bu akşam bizlere yardımcı olacaklar burada. Ben tekrar hepinize hoş geldiniz diyorum.

Kophayder Başkanı Muammer Gökalp

Muammer Başkanın konuşmasından sonra Bursa Halı Yıkamacılar Temizleyiciler (BUHTED) Başkanı Ahmet YILDIRIM konuşmasını yaptı:

Cümleten Hayırlı akşamlar diliyorum

Birlik Başkanım, Oda Başknaım, Değerli Federasyon Başkanım, Değerli Ruhsat Şube Müdürüm, PHTYD Başkanı Kadir Başkanımız ve diğer dernek başkanlarımız

Kayıt dışı hepimizin işletmelerinde külfet olmaktadır, sık sık da diyaloglarımızda konuşuyoruz, işletmelerimize gelen meslektaşlarımızla çokça dile getiriyoruz. Bursa’da da bu şekilde çalışmalarımız oldu. Devlet erkanlarıyla görüştük, 3308 sayılı yasa ile görüştük ve milletvekilimiz dönemin Başbakan Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU ile de görüşerek sesimizi Ankara’da duyurduk. Hazır olan dosyalarımızı gerekli mercilere sunarak 3308’e siyasi kanadı da kullanarak çok şükür adım attık ve şu an Devlet bizi tanıyor. Bu konuda emeği geçen Başkanlara Bursa adına teşekkür ediyorum.

Şu anda 3308 sayılı yasamız çıktı ama bu yasayı uygulamamız için odaların gücüne ihtiyacımız var. Odaların mesleğimiz ile ilgili meslek komitesinin kurulup gerekli arkadaşların komite üzerinde çalışarak çalışmalarını hayata geçirirlerse bu çalışmanın neticesi bizim işletmemize yansıyacak. İşletmeye yansıyan bu çalışmaların sonucunda işletmeciye yansıyacak daha kaliteli bir hizmet verecek. Çalışanlarına daha iyi seçenekler sunacak. Bu konuda bizim Bursa Muhtelif Esnaflar Odası Başkanımız adım attı, kendisi burada yok kendisine buradan teşekkür ediyorum. Başkanımızı temsilen Akın ÇİMEN Bey burada. Başkanımız bir bildiri yayınladı, “denetimle ilgili çalışmalar başlayacaktır ona göre önlem alın”. Bu bildiri bir nebze de olsa Bursa’yı rahatlattı diye düşünüyorum. Biz kendi imkanlarımızla 3308 sayılı yasaya bir şekilde girdik top artık odalarımızda. Artık odalar bizlere yardımcı olursa çok sevinirim. Herkese hayırlı akşamlar diliyorum teşekkürler.

 

BUHTED Başkanı Ahmet YILDIRIM

Sayın Niyazi ÇAKIR konuşmalarından dolayı Ahmet YILDIRIM’a teşekkür ederek bir sonraki konuşmacı Profesyonel Halı Temizleyiciler Derneği (PHTYD) başkanı aynı zamanda İstanbul Kuru Temizlemeciler Odası (İSTEMO) Başkan vekili Kadir ÖZKARAKAŞOĞLU’nu kürsüye davet etti.

Birlik Başkanım, Ruhsat Müdürüm ve değerli Dernek Başkanlarım, Federasyon Başkanım, Federasyonumuzun değerli üyeleri değerli dostlarımız, öncelikle bu güzide topluluğa hoş geldiniz diyorum. Sizlerle olmak çok güzel Ahmet Başkanım topu da bize attı. Nihat Başkanımız selamı var son anda Birlik Başkanı çağırdı, önemli bir toplantısı var, İstanbul Esnaf Odaları Birliğinde. O da disiplin kurulunda haliyle top bizde. Zaten mesleğimizin meslek olması için 3308 sayılı kanuna girmek için büyük çaba sarf ettik. Ankara’yı Bahattin başkanım, Azem başkanım Ahmet başkanlarımla çok kez yol aldık. İnşallah mesleğimiz için daha ileriye daha iyi günlere ulaşması için elimizden gelenin çok fazlasını yapacağız. Bu arada Sakarya Phtyd Başkanı geldiler, kendilerine hoş geldiniz diyorum. Konuşmamı kısa kesiyorum, afiyet şeker olsun diyorum herkese, konu olursa tekrar devam ederiz. Herkese saygıyla selamlıyorum.

Phtyd Başkanı, İstemo Başkan Vekili Kadir ÖZKARAKAŞOĞLU

Sayın Niyazi ÇAKIR teşekkür ederek bir sonraki konuşmacı çiçeği burnunda İstanbul Profesyonel Halı Yıkamacılar Derneği (İshayder) Başkanı Hüseyin AVCI’yı kürsüye davet etti.

Öncelikle herkese hoş geldiniz diyorum, Niyazi Beyin dediği gibi yeni başkan oldum. Çok fazla kürsüden hitap etmeye alışkın değilim. İnşallah ufak ufak açılacağız. Herkese çok teşekkür ediyorum hayırlı akşamlar.

İshayder Başkanı Hüseyin AVCI

Bir sonraki konuşmacı Sakarya Profesyonel Halı Temizleyiciler Derneği (SPHTYD) Başkanı Ali HİRA’ı Niyazi Bey kürsüye davet etti.

Sayın oda Başkanlarım, Federasyon Başkanım ve Dernek Başkanlarım ve kıymetli delegeler, hepiniz toplantıya hoş geldiniz. Sakarya Phtyd olarak biz de yönetim kurulu ve Oda Başkanımızla beraber toplantıya iştirak ettik. Toplantının hepimize hayırlı olmasını diliyorum.

Sakarya Phtyd Başkanı Ali HİRA

Sayın Niyazi ÇAKIR Oda Başkanlarımızın konuşmalarıyla toplantıya devam edeceğimizi bildirerek, Bursa Muhtelif Esnaflar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akım ÇİMEN Beyi kürsüye davet etti.

İyi Akşamlar

Sayın Birlik Başkanım, Federasyon Başkanım ve çok kıymetli Dernek Başkanlarım hepiniz hoş geldiniz. Sektörümüzün kanayan yaraları çok büyük Dernek Başkanlarım bunların bazılarını burada değindi. Her gün çığ gibi biraz daha büyüyoruz biz büyüdükçe sorunlarımız da beraber büyüyor. Bu arada Oda Başkanımın çok selamları var acil toplantısı çıktı yetişemeyeceği için sizlerden özür diledi.

Bu sorunları çözmek Dernek Başkanlarımız Bahattin Başkanım, Kadir başkanım çok koşturuyorlar diğer Dernek Başkanları da kendi illerinde çok koşturuyor. Bizim önümüzde bu kadar çok çaba harcayan abilerimiz Dernek Başkanlarımız varken bunlardan faydalanmamız gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki Birlik Başkanlarımız Oda Başkanlarımız ellerinden geleni yapıyorlar. Gün geçtikçe kayıt dışı biraz daha büyüyor. Bursa’da olduğu gibi diğer illerde de büyümekte. Burada emek veren bir çok meslektaşlarımıza zarar veriyor. Umarım bu toplantıda istediklerimizi alırız. Umarız bu bir adım bu adımların gerisi gelir, mesleğimiz için hayırlı olur. Bize düşen görev ne varsa hepsini yapmaya hazırız. İnşallah hep beraber çözeceğiz bu sorunları hepinize teşekkür ederim afiyet olsun.

Bursa Muhtelif Esnaflar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akım ÇİMEN

Sayın Niyazi ÇAKIR, “Akın Beyin bir halı yıkamacı olarak odada yer alması bizlere onur veriyor. İnşallah temennimiz Türkiye genelinde çeşitli illerde aynı şekilde halı yıkamacı arkadaşların oda yönetimlerinde yer alarak bire bir halı yıkamacıların sorunlarına ortak olacaklarına inanıyorum. Kendilerine konuşmalarından dolayı teşekkür ediyorum. ” diyerek bir sonraki konuşmacı Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan SALİHOĞLU’nu kürsüye davet etti.

Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum afiyet olsun. Ben Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanıyım. Bizim üyelerimizde halı yıkamacılar da var. Bu arkadaşlar bana bir gün geldi ve bunlardaki ışığı gördüm çok hevesliydiler bir şeyler yapmak istiyorlardı ve yardım istediler. Oda olarak biz her türlü yardımı kendilerine verdiğimizi zannediyoruz ve çok güzel yol aldılar. Kendi mesleklerine sahip çıktılar, ekmeklerine sahip çıktılar. İnşallah böyle parçalanmadan, iyi niyetli, bu dernekleri yöneticiden kendi üyelerinin menfaatleriyle yönetirler. Çünkü bazen yaşıyoruz görüyoruz, dernek kuruluyor, menfaatler başlıyor, çift başlılık üç başlılık, ondan sonra amaç gidiyor, iş ranta dayanıyor, ranta dayanan hiç bir şey de sonuç vermez. Herkesin iyi niyetli taşın altına elini koyması lazım, sorunlarımız çok büyük, ekonomik sorun vs. şu an ki piyasa bizler için çok kötü durumda yarınımız belli değil. Bu kadar sorun içinde bir de esnafın kendi sorunları ile uğraşması çok kötü, onun için her şeyin iyi olması dileğiyle hepinize iyi akşamlar diliyorum.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turhan SALİHOĞLU

Daha sonra Kocaeli Esnaf Sanatkarlar Birlik Başkanımız Kadir DURMUŞ kürsüye davet edildi.

Hepiniz hoş geldiniz afiyet olsun.

Sayın Federasyon Başkanım, Körfez Belediyesi Ruhsat Müdürümüz, kadim dostum Sakarya Esna Sanatkarlar Odası Başkanım, halı yıkama sektörünün saygıdeğer kıymetli Başkanlarım, sizleri şahsım Kocaeli Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği adına ve kurumum adına selamlıyorum, saygılar sunuyorum. Turan Başkanımın söylediği gibi benim de Kocaeli’nde hatırı sayılır bir halı yıkama sektöründe işlem yapan arkadaşlarımız var. Ben Kocaeli Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı olmadan 1 değil 27 sene yönetim kurulu üyeliği yaptım 16 yıl da Birlik Başkan vekiliydim. 18 yıl Elektronikçiler Odası Başkanlığı yaptım.

Benim asıl mesleğim bilişim sektörü yani elektronik, bilgisayar uzmanlığı. Halen daha o işime devam ediyorum. Bu arada 2007’de Bakanlığımızın teşvikleriyle karma odayı kurduk. Kocaeli’nin şu an da 3 bin küsur üyesi olarak en güçlü bir odası, yaklaşık da 10 aydır Birlik Başkanlığı yapıyorum. Karma Oda Başkanı olduğumdan dolayı Kocaeli’mizde sadece Başiskele, Kartepe ve merkezde 100’ü aşkın esnaf sanatkarımız var. Sizin meslekle ilgili. Burada Dernek Başkanlığı yürüten değerli kardeşim de çok hevesliler burada. Bir oda kurmayı düşündük fakat sayı yetmiyor. Malumunuz 501 üye sayısı olması lazım. Bunları bir araya getirmek de müşkülat. Bu geçtiğimiz dönemde yine emlakçılar benim üyelerimdi. 400 tanesi bendeydi. Tüm Kocaeli’ni ele alarak onlara bir oda kurmak nasip oldu. Sırada kantinciler var. Umarım çoğalır, bir ekleme meslek olması lazım sadece bir halı yıkama mesleği değil. İŞte kuru temizlemeciler var biz de bir kısmı terzilerde. Bunların içinden arındırılıp bir oda gayet güzel kurulabilir. Fakat ben aynı zamanda konfederasyonda komisyon üyesiyim. Malumunuz ilk elektronikçiler Odasını kurarken 1985’te 50 kişi ile sonra 100, sonra 200 sonra 500 oldu. 1000′ çıkarsa daha zorlaşacaktır oda kurulması. Ancak karma odalarda meslek ile ilgili bir grup oluşturabilirsiniz. Yani 20-25 kişilik bir ayrı mesleği icra eden esnaf sanatkarı bir araya getirip 1 Başkan 1 Başkan vekili olarak temsiliyet hakkı verebilirsiniz. Oda TESK bilgisi dahilinde olmaktadır. Her ne olursa olsun profesyonel halı yıkamacı esnaflarımızın her zaman yanındayım. Geçtiğimiz günlerde Dernek Başkanımız bir fiyat listesi getirdi yeni fiyat listesi. Malumunuz derneklerden benim Dernek Başkanlarım da var burada onlar geçerli değil. Resmi olan bağlı olduğunuz birliğin fiyat tarifeleridir. YAni soğuk mühürlü TESK’ten gelen fiyat tarifeleridir. Bu fiyat tarifelerini Birlikler çıkartır. Şükürler olsun dünkü toplantıda Dernek Başkanımızın Kocaeli’deki, sizin meslektaşların fiyat listesini onadı. Bu günden itibaren yeni fiyatlar geçebilirler. Ama bakıyorum sizin meseleleriniz çok, biraz evvel Körfez Ruhsat Müdürümüzle biraz ayaküstü sohbet ettik. Kocaeli’de bir çok yerde bu iş yapan arkadaşlarımız ev altında dükkanda çalışıyorlar. Olmaz diyor bunlara kanunen ruhsat verilmez diyor. Toplantıda herhalde görüş alırız sayın Müdürden. Zor bir meslek icra ediyorsunuz. Nereden biliyorum, halı yıkama işi yapan esnaflarımızın bir nebze tedarikçisi benim büyük abimle sohbet ederken konu zaman zaman açılıyor. Bu beyanla Allah sizlere kolaylık versin. Kocaeli’mize geldiniz şeref verdiniz. Hepinizi saygı, sevgi, hürmetle selamlıyorum.

Kocaeli Esnaf Sanatkarlar Birlik Başkanımız Kadir DURMUŞ

Sayın Kadir DURMUŞ Başkanın konulmasından sonra Körfez Ruhsat Müdürü ve Denetim Müdürü Kemal SOYDAŞ konuşmasını yaptı:

Cümleten iyi akşamlar.

Birlik Başkanım, Oda Başkanlarım, Dernek Başkanlarım ve değerli esnaf arkadaşlar aranızda bulunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Hepiniz ekmek peşinde hayat mücadelesi veren ben de sizin kardeşlerinizden biriyim. Yani burada biz hayatımızı her bir şekilde kazanacak.

26 yıldır Körfez Belediyesinde çalışıyorum. Bu 26 yıl içerisinde hep esnafla iç içe oldum. 11 bin esnafımız oldu, şu anda 4 bin esnafımız var Körfez’de. Sizin sorunlarınızı çok iyi bilenlerden biriyim. Çünkü 1. ayağı başarıyla tamamladınız. 1. ayak neydi ilk önce bir meslek idi. Siz Devlete meslek olarak işinizi kabul ettirdiniz. Bu çok güzel oldu, çünkü neden; Milli Eğitim Bakanlığının Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün listesinde artık varsınız. Bu şu demeye geliyor; artık bundan sonra siz bir meslek sahibisiniz ve teknik bir meslek. Bu çıraklık eğitiminden alınacak ustalık belgesi olmayan iş yeri açma çalıştırma ruhsatı alamaz çalıştıramaz anlamına gelmektedir. 1. ayağı çok güzel. Yalnız atladğımız bir şeyler daha var arkadaşlar. Hepiniz buradasınız ve ben bana gelen Dernek Başkanıma teşekkür ediyorum. Saatlerce dertleştik, kendisine bazı eyleri anlatma fırsatım oldu. Sağ olsun böyle bir toplantımız olacak dedi. Bana gelir misiniz? Ben seve seve gelirim dedim. Çünkü bilgi paylaşmak insanların dertlerini dinlemek, biz de insanız ve sizlerle iç içe yaşayan insanlarız. Ben konuşmayı fazla bilmem. Yani topluma konuşmak belki de 2-3 kere yapmışımdır. Eğer hata da yaparsam şimdiden özür diliyorum.

Arkadaşlar bir işletmenin kurulabilmesi açılabilmesi için ilk önce belediyeden iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alması gerekir. Bu net bir kavramdır. İlk önce belediyelerden sonra 3572 sayılı iş yeri açma çalıştırma kanunu var. Buna bağlı olarak (yasalara fazla boğmayacağım sizi) 9207 iş yeri açma çalıştırma yönetmeliğinde sizin meslek grubunuza atıflar var. Ve 3. sınıf gsm de sizin. Sizin dalınız şu anki yönetmeliğimizde gayr sıhhi müessesesiniz. Ve bu bütün belediyelerde belki farklılık anlamında dolaşıyor. Ben size bunu net anlamında söylemiyorum. Sonraki görüşlerde de sizlerle beraber olurum. Ancak şunu söyleyeyim; 1. ayağı geçtiniz meslek sahibi oldunuz ama 2. ayakta bizim yönetmeliğimizde tanımlamalarda daha derin daha dikkatli olunması gerekiyor. Ki sizin kaçak işletmeleri oradan tespit edelim ve gereğini yapalım. Şu anda benim bölgemde de kaçak var. Bu yönetmelik çıktı, arkadaşlar geldikten sonra bana (1 ay olmuştur), Dernek Başkanım bana geldi, ben de bir envanter yaptım 11 kişiye yakın halı yıkamacı geldi arkadaşlar. 11 kişiye de yok dedim. Neye dayandım; buna dayandım (kanun maddesini gösterdi). Neye dayandım kendi yönetmeliğimize dayanarak yok dedim. Şimdi size sorarım kaç kişinin işletme ruhsatı var, sayımı çok az. Şimdi çevre kanunu giriyor devreye,
umumi hıfzıssıhha kanunu giriyor devreye. Çevre kanununda da sizin kullandığınız şu beyanınız (Profesyonel Halı Yıkama için olması gerekenler listesi ) biz bunların hepsini istiyoruz arkadaşlar. Bu kanunda eğer belli motor güçleriniz makine mühendisler odasından teyit ettiriyoruz. yüksek kapasitede olursa konut alanlarının içerisinde dahi olamıyorsunuz. Öyle belediyeler var ki diyor ki senin iş kolun sanayide çalışmaya uygun. Doğru mu arkadaşlar, işte bu noktada bu karmaşalar da var. Bu yönetmeliklerde ufak bir dokunuşlarla bir genelge ile bunların aşılması lazım. Birlik Başkanım, Oda Başkanlarım burada; toplanıp bilir kişiler ile sizler bilir kişi olarak, niye; bunun tozunu yutan sizlersiniz. Sizlerle birlikte oturup yönetmeliğe koymak gerekir. Hiç kimse bölgemde ben halı yıkamayı istemiyor, oto yıkamayı istemiyor. Diyelim ki verdim, geldiniz verdim. Bu size hak olarak tanımlanmıyor. Ne yapıyor, yönetmeliğin altı olmadığı için ruhsatınız iptal oluyor ve zarar görüyorsunuz. Arkadaşlar belediyeden ruhsat dahi alsanız mahkemeye gittiğiniz zaman üst kattaki komşular motor güçlerinizden çalışmanızdan rahatsız. Yönetmelik açık ve net, derki gayri sıhhi müessese dedik iş yerlerinize; faaliyet sırasında çevrede bulunan biyolojik, kimyasal, fiziksel, ruhsat ve sosyal yönden en az ve çok zarar veren veya vermesi muhtemel olan doğal kaynakları kirletmeye sebep olacak müesseselere denir. Gayri sıhhi müessesenin tanımı bu. Sizinki de gayri sıhhi müessesenin 3. sınıfı. Yani bu ne demektir; bu yönetmelikteki ilkelere tabisiniz. Bu ilkelerin en büyüğü de çevre kanunudur arkadaşlar. Deşarj ünitesini size neden aldırıyoruz, kimyasalın veya 1 litre yağın kaç m3 suyu kirlettiğini bilirsiniz. Sizlerin kullandığı kimyasallar yasal olanlar belli bir standardı yakalamış, sizin kadar biz de muzdaribiz. yasal olmayan merdiven altı için. Çünkü kimyasalları kullanırken bile doğayı kirletiyor. Geleceğimizi ve çocuklarımızın hakkını gasp ediyor. Biz birlikte olup oturup burada en doğru kararları verebilecek bir sistem kurulması taraftarıyım. Acizane ben buradayım bu gün, başka ruhsat müdürleri başka arkadaşlarla daha profesyonel arkadaşlar var. Bunlar da size her şekilde yardımcı olur. Amacımız burada daha iyi iş yapmak daha iyi büyüyebilmek ama yasal çerçevede büyüyebilmek. Bizim bunları başarmamız gerekir. Eğer çok hızlı büyürsek, çok eksikler çok hatalar yaparız. Körfez ilçesi Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının olduğu ve en küçüğünden büyüğüne kadar işletmelerin olduğu bir ilçedir. Dolayısıyla kanunları iyi bilmek zorundaydık ve yönetmelikleri kanunları öğrendik. Arkadaşlar 1. ayağı geçtiniz ancak 2. ayağı yönetmeliklere takılmayın. Yönetmelikleri de uygulayın daha sonra kaçak işletmeleri merdiven altı ile hep beraber savaşalım. Halı yıkamanın bir standardı yok kanunda elde yıkanabilir profesyonel olarak da yıkanabilir. İkisi de kanunda halı yıkama. Bir tanesi milyonlarca para harcarken, diğeri hiç masraf etmeden bir tane küçük makineyle çok basit şeylerle, tesis kurabiliyor. Bunu bir standartlaştırmak lazım. Bunu standart hale getirirken de sizlerin de bu yönetmeliğin içinde payınızın olması gerekir diye düşünüyorum. Eğer sorularınız görüşleriniz varsa açık gönüllülükle cevap vereceğim. Ben aranızda olmaktan onur duydum. Hepinize teşekkür ediyorum.

Körfez Ruhsat Müdürü ve Denetim Müdürü Kemal SOYDAŞ